Queensland University Super Sevens Series returns this weekend

· Uni 7s
by Reds Media Unit

Round 2 of the Queensland University Super Sevens Series kicks off this weekend, with the next generation of Queensland Sevens Stars converging on Ballymore. 


Across 11 games, teams from the University of Queensland, Bond University and Griffith University will compete, with matches kicking off at 10:00am on Saturday, 21 November. 

Due to COVID restrictions and the nature of Sevens tournaments with additional movement of teams, the event will be spectator free. With this in mind the tournament will be LIVE streamed via the Reds TV YouTube Channel.

TEAM LISTS

UQ Maroon 

1. Bella Nasser
2. Kaitlin Shave
3. Makenzie Weale
4. Rachel Crothers 
5. Jaime Cope
6. Zoe Smart 
7. Lillian kolb
8. Haj Mosby
9. Sid Taylor
10. Caitlin Urwin
11. Melita Hicks
12. Taylor Sykes 

UQ Blue

1. Bridget Carter
2. Annabelle Codey
3. Tess Littleton
4. Terri-Anne Egan
5. Jada Ferguson
6. Cassie Carberry
7. Kelsie Bouttle
8. Amy Kibble
9. Hannah Sorrenson
10. Issy Reed
11. Sasha Blomley
12. Milly Neville
13. Alex Gennan
14. Demi Ashurst 

Griffith White 

1. Breanna Raymond
2. Eloise Schlecht 
3. Ivania Wong
4. Piper Flynn 
5. Chantay Ratu 
6. Samantha Treherne 
7. Kahli Henwood 
8. Ivana Lolesio
9. Kiri Lingman
10. Marama Thomas
11. Paige Nikora
12. Tiana Raftstrand-Smith

Griffith Red 

1. Asako Ono
2. Georgia Zermanik
3. Larana Thomas 
4. Holly Class-Auliff
5. Natalie Johnson
6. Amber Kimmel
7. Charmayne Pakura
8. Michelle Bracs 
9. McKenzie Baty
10. Renez Bates
11. Shannon Mato
12. Maraea Tupai 

Bond Blue

1. Caity Costello
2. Miah O’Sullivan
3. Destiny Brill 
4. Teagan Levi
5. Faythe Manera 
6. Melanie Wilks
7. Stephanie Rutherford
8. April Ngatupuna
9. Zoe Hanna
10. Madi Shuck
11. Taylor Fenton
12. Leshaye Anderson
13. Ana Drotini 

Bond Gold 

1. Laina Saluni 
2. Emilya Byrne 
3. Charlotte Pettit-Fraser 
4. Tay Bates
5. Gemma Walker 
6. Ellie Draper 
7. Tayla Curtis 
8. Gemma Hauck
9. Jahkita Kilcoyne 
10. Jazmyn Moten
11. Sally Dwyer 
12. Georgia Sims
13. Baxson Amundsen
14. Sunny Gerard
15. Phoebe McLoughlin 

DRAW – Saturday 21 November 

Game 1 - 10:00am – Division 1 | Griffith White vs UQ Maroon 
Game 2 - 10:30am – Division 2 | Bond Gold vs UQ Blue 
Game 3 - 11:00am – Division 1 | Griffith White vs Bond Blue 
Game 4 - 11:30am – Division 2 | Griffith Red vs Bond Gold 
Game 5 - 12:00pm – Division 1 | Bond Blue vs UQ Maroon 
Game 6 - 12:30pm – Division 2 | UQ Blue vs Griffith Red 
Game 7 - 1:30pm – SF 1 | Division 1 First vs Division 2 First
Game 8 - 2:00pm – SF 2 | Division 1 Second vs Division 1 Third 
Game 9 - 2:30pm – 5 v 6 playoff | Division 2 Second vs Division 2 Third 
Game 10 - 3:00pm – Bronze Medal | Loser Game 7 vs Loser Game 8 
Game 11 - 3:30pm – Gold Medal | Winner Game 7 vs Winner Game 8 
 
Advertisement
Advertisement