Queensland University Sevens Super Series returns to Ballymore for final Round

· Uni 7s
by Reds Media Unit

The third and final round of the Queensland University Super Sevens Series kicks off this weekend, with the next generation of Queensland Sevens Stars converging on Ballymore. 


Across 11 games, teams from the University of Queensland, Bond University and Griffith University will compete, with matches kicking off at 10:00am on Saturday, 28 November. 

Having won the opening two tournaments, Bond University are primed to claim the inaugural title, but still need to finish strongly today to claim the accolade. 

Following the culmination of the series, Queensland Maroon and Queensland Grey sides will be selected who will compete against each other next weekend at the Bris Vegas Sevens, hosted by Wests Rugby Club. 

Due to COVID restrictions and the nature of Sevens tournaments with additional movement of teams, the event will be spectator free. With this in mind the tournament will be LIVE streamed via the Reds TV YouTube Channel. Follow this link to tune into the LIVE Stream: https://bit.ly/3fIWoyQ 

TEAM LISTS 

Bond Blue 

1. Caity Costello 
2. Miah O’Sullivan 
3. Destiny Brill 
4. Jetaya Faifua
5. Faythe Manera
6. Tayla Fenton
7. Stephanie Rutherford 
8. April Ngatapuna
9. Zoe Hanna
10. Melanie Wilks 
11. Leshaye Anderson 
12. Maddison Levi 

Bond Gold 

1. Laina Saluni 
2. Emilya Byrne 
3. Charlotte Pettit-Fraser
4. Tay Bates
5. Paige Grovers
6. Diaz Seumanutafa
7. Tayla Curtis 
8. Ana Drotini
9. Jazmyn Moten
10. Georgia Sim
11. Madi Shuck
12. Sunny Gerard 
13. Atlanta Timu

Griffith University White 

1. Kiri Lingman (C) 
2. Kahli Henwood
3. Ivana Lolesio
4. Samantha Treherne 
5. Tiana Raftstrand-Smith
6. Paige Nikora 
7. Ivania Wong 
8. Grace Quranivalu 
9. Isabella Coll 
10. Piper Flynn 
11. Amber Kimmel
12. Larana Louella 

Griffith University Red

1. Lily Black 
2. Holly Rebecca (C)
3. Asako Ono (VC)
4. Maraea Tupai 
5. Eloise Schlecht 
6. Renee Bates 
7. Morgan Te Oka 
8. Natalie Johnson 
9. McKenzie Baty 
10. Georgia Zermanik 
11. Shannon Mato 
12. Rialey Baty

University of Queensland Maroon 

1. Bella Nasser
2. Kaitlin Shave 
3. Makenzie Weale
4. Jaime Cope
5. Mackenzie Sadler 
6. Zoe Smart
7. Caitlin Urwin 
8. Sidney Taylor
9. Haj Mosby 
10. Cassie Carbery 
11. Melita Hicks 
12. Lillian Kolb 

University of Queensland Blue 

1. Amy Kibble
2. Sasha Blomley
3. Alex Gennen 
4. Tess Littleton 
5. Ali Salter
6. Demi Wynyard 
7. Annabelle Codey
8. Hannah Sorrensen
9. Bridget Carter
10. Jannicke Ijdens 

DRAW 

Game 1 – 10:00am – Griffith White vs Bond Blue 
Game 2 – 10:30am – Griffith Red vs Bond Gold 
Game 3 – 11:00am – Griffith White vs UQ Maroon 
Game 4 – 11:30am – UQ Blue vs Griffith Red
Game 5 – 12:00pm – Bond Blue vs UQ Maroon 
Game 6 – 12:30pm – Bond Gold vs UQ Blue 
Game 7 – 1:30pm – Semi-Final 1 – Division 1 First vs Division 2 First 
Game 8 – 2:00pm – Semi-Final 2 – Division 1 Second vs Division 1 Third 
Game 9 – 2:30pm – 5 v 6 – Division 2 Second vs Division 2 Third
Game 10 - 3:00pm – Bronze Medal – Loser Game 7 vs Loser Game 8
Game 11 – 3:30pm – Gold Medal – Winner Game 7 vs Winner Game 8 

 
Advertisement
Advertisement